Don't forget to mention in which city of Peru you are living in. ---Â Living in Cusco right now.
How much does it cost to live in Peru? --- This is highly dependent on what you do, where you go and how you live.
> accommodation prices --- We pay 1000 soles a month for a nice, furnished, equipped 1 BR, 1BA apartment with washing machine near the University Andina del Cusco.
> public transportation fares (tube, bus etc.) ---Â local bus cost 70 centimos per person (we don't use taxis); minivan from Cusco to Urubamba, Ollantaytambo, Pisac, Calca, etc. in the sacred valley costs between 6-15 soles depending on which town you are going.
> food prices (your monthly budget)Â ---Â we do not eat out a whole lot (we like to buy & cook our own food so we know exactly where the food comes from and how it is made), so we spend approximately 150 soles a week for 2
> health prices (for those who need medical insurance) -- We practice Qigong, which is an ancient Chinese energy cultivation & medicine practice for health and healing, so Qigong is our health insurance and health care system. We also practice meditation, healthy eating habits, regular exercise and moderation in all things. We are in our 50s&60s without need of, nor do we believe in, or want to take ANY medications (not over the counter or prescription) or without need of nor do we want to go to doctors.
A simple filling for a tooth is 50 soles at a nice, modern dental office, more involved fillings are 70, 90 or 100 soles.
> education prices (if you need to pay) -- not applicable
> energy prices (oil, electricity) -- electricity, internet/wifi, cable, water, sewer, garbage pickup are all included in our monthly rent; gas for cooking is 33 soles per tank when on promotion & 39 soles normally
> common bills (Internet, television, telephone, mobile phone)Â --Â as stated above internet & cable tv are included in our monthly rent; we have no telephone or mobile phone
> price for a good menu in a traditional restaurant --Â this is highly dependent on where we go and what we choose to eat;Â examples:Â we get a good almuerzo with appetizer, soup, main course, dessert & drink for 8 soles in a traditional restaurant; OR we get a great vegetarian almuerzo of 1 trip to the salad bar with good options, a hearty main course and 1 drink for 12soles.Â
> price for a coffee or a drink -- coffee at the market is only 1.50 soles; at a coffee shop 3-4 soles
> price for cinema tickets -- not applicable